FILM - "Na polskim Trójkącie"
O Polakach na chicagowskim Trójkącie
“Na polskim Trójkącie” to pierwszy film w historii chicagowskiej Polonii zrobiony przez nas o nas. Akcja filmu, na podstawie audioserialu o tym samym tytule, rozgrywa się w Chicago podczas przyjęcia weselnego, na które przylatują goście z Polski. Zderzenie Polaków z kraju z rodakami na emigracji jest osią opowieści i lustrem, w którym może się przejrzeć każdy z nas.
Emigracyjne doświadczenia zakręciły nie tylko osobistym, ale i zawodowym życiem bohaterów. Każdy z nich inaczej ocenia swoją rzeczywistość. Dla jednych to jak „złapanie pana boga za nogi”, dla innych degradacja i konieczność zawodowego przekwalifikowania, niejednokrotnie dość drastycznego. Opowieść o tym doświadczaniu emigracji spinamy kluczami kulturowymi zrozumiałymi dla każdego Polaka, bez względu na to skąd pochodzi i gdzie mieszka.
A ponieważ Chicago – ze swoją zróżnicowaną nie tylko politycznie, ale i regionalnie Polonią – jest esencją polskiego społeczeństwa, to możemy przyjąć, że film jest syntetyczną opowieścią o Polakach. I zapewniamy, że niejeden z widzów po jego obejrzeniu westchnie pod nosem: „Mam tak samo… znam to”…
(Inf. wł.)
Posłuchaj całego podcastu
Poznajcie losy polskich emigrantów w Chicago w słuchowisku „Na polskim Trójkącie”.
Współczesne życie na obczyźnie śledzimy oczami Agnieszki i Krzysztofa Jackowskich – małżeństwa z 20-letnią różnicą wieku oraz Majki Miłosierskiej i Piotra Świętocha, pary pozostającej w związku zwanym “chicagowskim małżeństwem”