Skip to content Skip to footer
Emilia Adamska

Emilia Adamska (ur.1958) pochodzi z Nowej Soli, a od 1990 r. mieszka w Dortmundzie. Jako siedemnastolatka zadebiutowała w tygodniku Przekrój. Jej wiersze znalazły się w Antologii Literatury Polskiej (Witten 2006, 2007, 2008), a jeden z nich, „Sen” ukazał się w tygodniku Angora. Pisze regularnie i uczestniczy w spotkaniach poetyckich organizowanych w Nadrenii-Westfalii.

Jej poezja z ogromną delikatnością i wdziękiem zapisuje ulotne stany tak bliskie wrażliwym czytelnikom. Poetka posługuje się pięknymi epitetami, oryginalnymi przenośniami, ma wspaniałe wyczucie pointy. Czytając jej wiersze odnajdujemy bratnią duszę. Jej słowa wspierają i leczą. Dla nie samej poezja jest lekarstwem na codzienność

Mama i babcia, dwukrotna emigrantka, podróżniczka zajmująca się odkrywaniem korzeni nie tylko swojej rodziny, autorka dwóch książek: „Ona po prostu zniknęła“ (wyd. Chicago 2015), w której zebrała opowieści o nieżyjącej córce-artystce Justynie Palce, o jej dokonaniach, przemyśleniach i esejach pisanych podczas studiów na SAIC i „Ona po prostu zniknęła. Niewysłane listy do córki” (Wydawnictwo Evergreen, Chicago 2021), która jest próbą pożegnania się ze swoim dzieckiem i odnajdywania siebie po tragedii. To opowieść o życiu – w różnych jego odsłonach i barwach.

 AUTORZY ANTOLOGII OPOWIEŚCI EMIGRACYJNYCH “KIERUNEK AMERYKA”

Iza Brodzinska

Iza Brodzinska (ur. 1971) – mama Hani, literaturoznawczyni, nauczycielka, bibliotekarka. Uczuciowo związana z ziemią lubelską, gdzie spędziła dzieciństwo i lata studenckie rozwijając zainteresowania poetyckie, teatralne i muzyczne.  Studia polonistyczne ukończyła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Tam też uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i historii teatru. Jest autorką studiów na temat polskiej recepcji dramaturgii Eugène’a Ionesco, a także studiów na temat teorii dramatu Maxwella Andersona. Po raz pierwszy przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1998 roku. Obecnie mieszka z rodziną w Kolorado.  

Od szesnastu lat jest związana zawodowo z Douglas County , wcześniej jako bibliotekarka w malowniczo położonym Roxborough, a obecnie kierowniczka oddziału udostępniania zbiorów w bibliotece w Highlands Ranch.

Interesują ją ludzie i ich historie, dlatego chętnie spędza czas podróżując, uczestnicząc w różnorodnych spotkaniach dyskusyjnych oraz oddając się pasji czytelniczej, teatralnej i filmowej.

Łukasz Chołodecki

Łukasz Chołodecki (ur. w 1977 roku w Miliczu położonym w dolinie Baryczy). Syn Jarosława Chołodeckiego, wiceprzewodniczącego NSZZ Solidarność w Opolu, radiowca w Chicago lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych i Krystyny Chołodeckiej, współzałożycielki Ethnic Broadcasting Company w Chicago.

Na emigracji od 1984 roku. Absolwent Valparaiso University na kierunku nauk politycznych oraz Juris Doctor z Indiana University School of Law. Przygodę z radiem zaczął w 1990 r. Przez osiem lat prowadził audycje na stacjach WNDZ 750 AM, WVVX 103.1 FM (Twoje Radio Nocą) i WVUR 95.1 FM.

Po ukończeniu szkoły prawniczej poświęcił się rozwiązywaniu sporów korporacyjnych. Praktykę prawniczą zostawił w 2010 roku, by przekwalifikować się na przedsiębiorcę.

Jest założycielem i współwłaścicielem dwunastu restauracji pod marką Vandalay Brands. W 2015 roku założył firmę Key Tower, która została wyróżniona przez Financial Times jako najszybciej rozwijająca się firma telekomunikacyjna w Ameryce Północnej.

Anna Czerwińska

Anna Czerwińska (ur. w 1951 r. w Warszawie). Uczono ją na pianistkę, w rezultacie jednak została poligrafem z kilkoma specjalizacjami zdobytymi na Politechnice Warszawskiej, by w efekcie końcowym zająć się projektowaniem wystaw, dziennikarstwem, teatrem…

Doświadczenia redaktora technicznego i korektora nabierała między innymi w Wydawnictwie Przemysłu Maszynowego i Stowarzyszeniu Architektów Polskich, gdzie zajmowała się również wystawiennictwem. Stan wojenny zmusił ją do zmiany miejsca pracy. Jako sekretarz redakcji miesięcznika „Murator”, dołączyła do grona relegowanych dziennikarzy. Od 1988 roku mieszka w Chicago. Współpracowała z tygodnikiem „Relax”, miesięcznikiem „A’propos”, Muzeum Polskim w Ameryce, a „Spotkania z poezją i muzyką” były częścią stworzonego przez nią teatru domowego. Hobbystycznie projektuje biżuterię, historię amerykańskich kulinariów opisuje na swoim blogu i w tygodniku „Monitor”.

Voytek Glinkowski

Voytek Glinkowski – absolwent wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Łodzi.
W Stanach Zjednoczonych od 1989 roku. Ma na swoim koncie ponad trzydzieści indywidualnych i dwadzieścia zbiorowych wystaw w USA. Współpracuje m.in. z: Stricoff Fine Art (NY), Newburgh Street Gallery (Boston), Fingerhut Galleries (CA), Discovery Galleries of Bethesda & Santa Fe, Atlas Gallery (Chicago), Vail Fine Art (CO), Breckenridge Fine Art, Blue River Gallery, A&D Gallery.

Uważa, że sztuce się nie przygląda. W sztuce człowiek się przegląda… Mówi, że wszystko, co robi, to pogoń za czarodziejem światłem.

Zdobywca m.in.: Grand Prix of Tell me the story

Art Foundry of Missouri, AMMA Collection, Grand Prix of J+K Arts Curators, Baton Rouge 2022 Surreal Salon, Orange County Museum of Contemporary Art.
Autor projektu Teatr Malowania, powieści Akrobata, wierszy wybranych i czytanych przez aktora teatru Rampa Roberta Tonderę w ramach projektu Czytam Wasze Wiersze.

Ela Koc Stankiewicz

Ela Koc Stankiewicz (ur. 1980 r. w Bielsku Podlaskim) – nauczycielka jogi, praktykantka alternatywnej techniki uzdrawiania reiki i pracy z energią, organizatorka wyjazdów dla kobiet, pasjonatka podróży i holistycznego podejścia do życia.

Dorastała w Warszawie wraz z trzema braćmi. Po ukończeniu trzeciego roku studiów w Warszawskiej Szkole Biznesu w 2002 r. przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Pierwsze czternaście lat spędziła w Chicago. W 2016 r. przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie zaczęła poznawać tajniki pracy z energią i osiągnęła stopień mistrzowski w reiki. Tam także trafiła do słynnego studia jogi kundalini, gdzie uzyskała certyfikat nauczycielski. Był to ważny etap, głęboko transformujący, przewartościowujący podejście do życia i relacji z ludźmi. Ukończyła też trening jogi dla kobiet w ciąży oraz kurs dla douli.

Obecnie mieszka w Sedonie, w Arizonie; często podróżuje. Jest współzałożycielką grupy Rise-Shine-Explore, której główną ideą jest jednoczenie Polek i inspirowanie ich do pełni życia poprzez podróże do najpiękniejszych zakątków USA.

Malgosia Kot

Małgorzata Kot

Małgorzata Kot (ur. w 1972 roku w Bogorii). W Polsce studiowała filologię polską, w USA bibliotekoznawstwo i informację naukową.

W Chicago od 1994 roku. Przez dziewiętnaście lat była kierowniczką Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce i za jeden ze swoich sukcesów uważa skatalogowanie ponad 20 tysięcy woluminów. W soboty uczyła też w dwóch polskich szkołach w Chicago.

We współpracy z Grażyną Ruszczyk przygotowała publikację
Muzeum Polskie w Ameryce. Dzieje i zbiory. Przewodnik. Opublikowała dwa biogramy: Sabiny F. Logisz i ks. Donalda Bilińskiego wydane przez Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jest też autorką opracowania Historia Związku Lekarzy Polskich w Chicago 1946 -1996, oraz licznych muzealnych opracowań okolicznościowych i artykułów w prasie polonijnej i polskiej oraz amerykańskiej.

W 2014 roku została powołana na stanowisko dyrektor zarządzającej MPA.

Otrzymała Złoty Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nagrodę Wietrznego Radia i Polskiego FM „Polonus 2015” w kategorii Działacz Roku oraz nagrodę Dziennika Związkowego „Człowiek Roku 2016”

Jest matką Arthura i Tomasza.

Prywatnie ceni sobie czas spędzony z bliskimi i przyjaciółmi, śpiewa, pisze, gotuje, podróżuje i zajmuje się ogrodem.

Jarosław Maculewicz

Jarosław Maculewicz – jest urodzonym w Gdańsku Ślązakiem, biegle władającym gwarą. Był studentem filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim, ukończył też studium aktorskie. W czasie trwania studiów dorabiał jako geodeta, sprzątacz i wychowawca w zakładzie karnym.

W 1989 roku wylądował w Chicago, żeby zarobić na wymarzoną chatę w Beskidach, której nie zbudował, ale zdobył doświadczenie jako spawacz, ślusarz i tzw. pracownik azbestowy.

W 1993 roku zajął się dziennikarstwem radiowym. Radio Przeciek gościło na antenie blisko ćwierć wieku. Był również prezenterem telewizyjnym; inicjatorem, reżyserem lub wykonawcą wielu wydarzeń artystycznych i społecznych. Z kilkoma tyszaninami założył istniejący do dzisiaj Związek Ślązaków w Ameryce Północnej, którego był wieloletnim wiceprezesem i prezesem.

Pisze nieregularnie od dawna. Jego opowiadania i formy z pogranicza reportażu, choć nie stroni od innych gatunków, pojawiają się w czasopismach w Polsce. Ma troje dzieci i wnuczkę.

Iwona Marinucci

Iwona Marinucci – w Stanach Zjednoczonych od 2009 roku.

Wcześniej trzykrotnie przylatywała w wakacje do USA w ramach wymiany studenckiej Work & Travel. Podczas tych wyjazdów pracowała, uczyła się języka angielskiego i poznawała kulturę amerykańską. 

Pochodzi z Jezioran, małego miasteczka leżącego w północno-wschodniej Polsce. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Na co dzień pracuje w międzynarodowej firmie zajmującej się zarządzaniem powierzchniami biurowymi. Jest również asystentką kierownika biblioteki szkolnej Polskiej Szkoły Sobotniej im. Trójcy Świętej na chicagowskim Trójcowie. 

Wraz z mężem Amerykaninem wychowuje dwujęzycznie sześcioletniego syna; chce, żeby dziecko znało swoje korzenie i potrafiło swobodnie porozumiewać się z rodziną w Polsce.

W wolnych chwilach lubi czytać książki i spacerować z przygarniętym ze schroniska psem.

Julitta Mroczkowska

Julitta Mroczkowska-Brecher – aktorka. Urodzona we Wrocławiu, do Chicago przyjechała w 1972 roku. Niedługo po przyjeździe nawiązała współpracę z działającymi wówczas w Chicago polonijnymi scenami teatralnymi i estradowymi.  Z zespołem Teatru Feliksa Konarskiego (Ref-Rena) występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Z działalności teatralnej wyżyć się nie daje, więc przez lata prowadziła z mężem firmę typograficzną Linguatyp oraz restaurację szybkiej obsługi.

Brała i nadal bierze udział w polskich i amerykańskich produkcjach telewizyjnych i filmowych, min.: Pasjonat (Polsat), Bobby and Iza (NBC), Seven Scenes from Home, Shining Girls (Apple TV). Występuje też w realizacjach polskich grup teatralno-estradowych.

W 2021 roku założyła Teatr Ad Hoc, w którym pełni rolę dyrektorki, reżyserki i aktorki.

Jest dumną mamą Natalii i Grzegorza oraz babcią Ethana. 

Andrzej Nowak

Andrzej Nowak (ur. w 1962) – nauczyciel w jednym z chicagowskich liceów. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w kwietniu 1987 roku. Wylądował w Chicago, w którym mieszka do dziś. W swojej karierze wykonywał prace budowlane i elektryczne, by w końcu trafić do chicagowskiej kadry pedagogicznej, gdzie od piętnastu lat uczy fizyki. W wolnych chwilach oddaje się burzliwym dyskusjom teologicznym i politycznym, przerywanym gitarowym łagodzeniem nastrojów, a także poświęca się swoim pasjom: tenisowi, narciarstwu i tańcowi ludowemu, z którym zresztą wiążą się jego początki w USA. Wyczerpany emocjonalnie sporami i nauczaniem oddaje się majsterkowaniu, do którego ma złotą rączkę. Publikowane w antologii opowiadanie jest jego debiutem literackim.    

Bogdan Ogórek

Bogdan Ogórek

Bogdan Ogórek (ur. 7 lipca 1971 roku w Cichem). Wnuk Anieli i Władysława Wajdów oraz Józefy i Wawrzyńca Ogórków, syn Anny i Czesława Ogórków, mąż Katarzyny, ojciec Gabrieli, Filipa, Ignacego, Klemensa, Michaliny i Reginy. W Chicago od 1988 roku. 

Uczył się w Marie Curie High School w Chicago i studiował w DeVry Institute of Technology. Specjalizuje się w automatyce przemysłowej i instalacjach dźwiękowych. Za swoje sukcesy uważa współtworzenie i współprowadzenie Fundacji Kultury Tatrzańskiej i zainicjowanie Dnia Góralskiego w Muzeum Polskim. Jest członkiem Rady Dyrektorów MPA, wiceprezesem Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Chicago i wiceprzewodniczącym Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Jego życiową pasją jest żeglarstwo. Jest w załodze legendarnego S/Y Whitehawk, wielokrotnie płynął w najdłuższym na świecie rejsie słodkowodnym Chicago-Mackinac Race, prowadzi też obozy żeglarskie i śpiewa szanty w zespole Młynn; jest też propagatorem kultury góralskiej w USA.

Ceni sobie spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Dużo podróżuje, gotuje, czyta, hoduje pszczoły.

Renata Romanek

Renata Romanek – w Ameryce od 1989 roku. Absolwentka prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Mama czwórki dzieci, które są jej najcenniejszym dorobkiem życiowym, nieustanną inspiracją i spełnieniem.

Od ponad dwudziestu lat freelancerka w branży turystycznej. Udało jej się dotrzeć do kilku miejsc zapisanych na jej prywatnej, długiej liście cudów świata, ale ma nadzieję podróżować do końca życia.

Uwielbia wałęsać się po galeriach i odpoczywać w ogrodach botanicznych. Potrafi w równym stopniu zachwycać się psychologicznymi detalami malarstwa Caravaggio, jak i rozgwieżdżonym niebem czy liśćmi miłorzębu. Wzrusza ją polonez Chopina.

Najlepsze i najbardziej szalone pomysły pojawiające się po wypiciu porannego espresso zaowocowały licznymi woltami w jej życiu.

Opowiadanie zamieszczone w antologii jest jej literackim debiutem

Slawomir Sobczak

Sławomir Sobczak

Sławomir Sobczak (ur. w 1961 r.  we Wrocławiu – zm. 6 kwietnia 2023 r. w Krakowie) – dziennikarz. Pracę w mediach rozpoczął w 1983 r. na Wydziale Filmowym TVP jako asystent operatora filmowego. Na emigracji od 1988 r. W czasie swojego dwudziestoczteroletniego pobytu w Chicago pracował w lokalnej, etnicznej telewizji Polvision, TV Polonia i PTV – Chicago, którą współtworzył z Piotrem Latałłą. Dla “Oblicz Ameryki”, programu realizowanego dla Polsatu 2 International, przygotował ponad siedemset felietonów filmowych. 

Przez wszystkie lata na emigracji współpracował z wieloma polonijnymi programami radiowymi, przez kilka lat prowadził także własny, autorski program radiowy. 

Robert N. Wachowiak

Robert N. Wachowiak – architekt, dziennikarz, scenarzysta, reżyser, producent telewizyjny i filmowy. Autor reportaży, krótkich form dokumentalnych i reklam.

W Stanach Zjednoczonych od 2004 roku.

Za film dokumentalny o Andrzeju Gołocie pt. Endrju nagrodzony Nagrodą Specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce za „szczególne walory humanistyczne filmu”, Srebrnym Hugo w kategorii Dokument historyczno-biograficzny oraz Award of Merit Special Motion w kategorii Documentary Short podczas międzynarodowego konkursu The Best Shorts Competition. Był także nominowany do Nagrody Złotego Lajkonika w ramach konkursu krajowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Producent i reżyser telewizyjnej serii Flavor of Poland, promującej Polskę i jej tradycje kulinarne, emitowanej w amerykańskiej telewizji publicznej PBS/APT, nagrodzonej Best Europe Award w ramach 12th Annual Taste Awards 2020.

Krzysztof Wawer

Krzysztof Wawer – w Stanach Zjednoczonych od 1975 roku.  Mówi o sobie: „Wyjechałem z Polski nie dlatego, żeby poprawić sobie życie, bo będąc starszym asystentem w jakimś skomplikowanym technologicznie instytucie we Wrocławiu zupełnie dobrze dawałem sobie radę. Niestety, korciła mnie radość przygody i chęć poznawania przyczyn i źródeł powstawania amerykańskiej muzyki, którą byłem opętany.

Jedną z moich spodziewanych przygód było wspinanie się po drabinie kariery zawodowej na polu technologii informacyjnej, a przygodą niespodziewaną stało się uczestniczenie w wychowaniu moich dwóch córek, obserwowanie ich dorastania, a później interesujących karier.

Kolejna niespodzianka, to spotkanie z polskim radiem w Chicago, czyli moje pojednanie ze środowiskiem polonijnym, które trwa zadziwiająco długo, bo do teraz. 

Bazą moich opowiadań są spotkania, konfrontacje, obserwacje i moje przeżycia na pograniczu dwóch języków, na krawędzi dwóch kultur i dwóch historii: polskiej i amerykańskiej”.

Dariusz Wiśniewski

Dariusz Wiśniewski (ur. w 1959 r. w Olsztynie). Od 1985 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył studia humanistyczne w stopniu bakałarza w Elmhurst College.

Radiowiec, dziennikarz i reportażysta. Przez wiele lat pracował w polonijnym radiu jako komentator i felietonista, ale największą jego pasją zawsze było pisanie.

Pisze również dla najmłodszych. “Wielka tajemnica Marka Cynamona” to jego debiut książkowy. 
Zamieszczony w tej antologii reportaż “Kilka minut do Abrams” nie był wcześniej publikowany. Tekst ten jest częścią większej całości – zbioru reportaży, nad którym autor pracuje.

Laureat kilku konkursów literackich w Polsce na reportaż literacki. 

Wojtek Włoch

Wojtek Włoch – urodził się i wychował w Gdańsku lat 70. i 80.

Każdy etap nauki kończył w innym mieście i kraju: podstawówkę w Gdańsku, liceum w Gdyni, licencjat w Toronto, magisterium w Warszawie, doktorat w Minneapolis.  Do Stanów Zjednoczonych przyjechał z rodziną w 2006 roku i od tej pory pracuje na wyższych uczelniach, gdzie zajmuje się ich umiędzynarodowianiem. Jest ciągle w drodze po kraju i świecie.

W czasach studenckich zajmował się teatrem. Tej pasji właściwie nigdy nie porzucił – nadal realizuje projekty z pogranicza teatru i poezji, którą ukochał szczególnie. Kilkanaście jego wierszy zostało opublikowanych w późnych latach 90. w studenckim magazynie Twarze. W 1999 roku otrzymał wyróżnienie poetry.com za wiersz zatytułowany S.A.O.

Mimo że mieszka w Connecticut jest żywo zaangażowany w życie kulturalne Chicago i okolic. Twierdzi, że choć wyjechał z Chicago, to nigdy go nie opuścił.

Sergiusz Zgrzębski

Sergiusz Zgrzębski – w Stanach Zjednoczonych od 2002 roku.

Urodzony w Gdyni w 1980 roku; w latach szkolnych związany z trójmiejską sceną muzyczną. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza oraz Columbia College Chicago na kierunku Produkcja Telewizyjna ze specjalizacją w reżyserii.

W USA członek muzycznych formacji, m.in.: Veselovsky i Maggie D.

Od 2003 roku związany z Polskim Radiem 1030 AM Chicago oraz telewizją Polvision, gdzie przez czternaście lat prowadził główne wydanie wiadomości. Laureat Nagrody Diogenesa za całokształt pracy medialnej przyznawanej przez Better Business Bureau. 

Pośrednik i instruktor w branży nieruchomości.

Mieszkaniec Bartlett, gdzie w 2021 r. kandydował na urząd radnego gminnego. Mąż Agaty, tata Ksawerego i Feliksa. Dumny posiadacz basseta Sashy i kota Buddiego. Miłośnik podróży i kempingów, historii oraz dobrego dramatu telewizyjnego.